3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3D Yazıcılar günlük hayatta kullandığımız yazıcı mantığı ile çalışırlar ancak farkları mevcuttur. 3D yazıcılar “Katmanlı Üretim” mantığı ile çalışır. Yani bilgisayarımızdan herhangi bir program kullanarak oluşturduğumuz şekilleri, cisimleri süs objesi gibi oluşturabilen bir teknoloji harikasıdır.

1984 yılında icat edilen 3 boyutlu yazıcılar Charles Hull isminde bir iş adamı tarafından geliştirilmiştir. Stereolitografi alanında çalışan Charles Hull 1961 yılında Colorado Boulder Üniversitesinden mezun olmuştur. 3 boyutlu yazıcının yaratıcısını kısa bir şekilde anlattıktan sonra asıl konumuz olan 3 boyutlu yazıcıya dönelim.

3D yazıcı

3D yazıcı

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

İlk önce 3 boyutlu yazıcıların nasıl çalıştıklarını yani çalışma mantığından bahsetmek istiyorum. 3 boyutlu yazıcılarda çalışmak için öncelikle 3D tasarım programlarında (AutoCAD, FreeCAD, MeshMixer gibi) yazıcıda oluşturulacak cisim ya da obje çizilip bilgisayar verisi şeklinde kaydedilir. Oluşturulan bu bilgisayar verisi STL dosyası şeklinde kaydedilir. Bu muhteşem teknoloji sayesinde bir insanın birkaç saatini hatta birkaç gününü alabilen bu tasarımları bilgisayar ortamında kısa sürede oluşturulabilir.

Bilgisayarda oluşturulan obje 3 boyutlu yazıcılara gönderiliyor peki bu yazıcılar tek bir teknikle mi yapılıyor? Tabii ki hayır. Bu teknoloji 2 farklı teknikle çalışıyor. Bunlar:

  • Fused Deposition Modelling (FDM)
  • Stereolithography (SL)

Fused Deposition Modelling yani kısaca FDM tekniği, bu tip yazıcılarda çok kullanılan bir tekniktir. Plastik, kauçuk gibi materyallerin eritilmesiyle bu makinede yer alan hareketli kollar sayesinde 2D katmanlar üst üste dizilir. Bu maddeler belli bir sıcaklıkla sürekli bir şekilde eriyebildiğinden defalarca yazıcıda kullanılabilir ve daha az maliyetli olur.

İkinci olarak stereolithography tekniğinden bahsedilecek olunursa bu teknik genel bir tabirle sıvı halde bulunan reçinenin lazer ışını sayesinde kürleştirilmesi anlamına gelir. Bu tekniğin mantığı ise şudur: Lazer ışını fotopolimer reçine üzerinde ilk katmanı oluşturur ve üretimi katman katman üst üste yapar. Bu katmanlar oluşturulduktan sonra ise ürün reçine içerisinden çıkarılır.

Üçüncü ve son olarak Selective Laser Sintering (SLS) tekniği ise FDM tekniğindeki plastik gibi materyaller kullanılır fakat toz halinde kullanılır. Bu toz lazer ışını ile taranır, sinterlenerek birbirine yapışarak ilk katman oluşmuş olur.

Bu tür yazıcılar her yerde her alanda kullanılabilir. Ekstradan eklemek gerekirse bu alet mucizeler yaratabilir hatta yaratıyor. Küçük çocuklar için protezler yapılması insanın yüzünü güldürüyor

.http://halilibrahimletechno.com/iletisim/

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir