ChatBot  Teknolojisi Nedir?

Chatbot  Chat  ve robot  kelimesinin  birleşmesiyle  oluşmuştur.En  yalın haliyle yapay zeka formlarının  hayatımıza  girmesiyle teknoloji pazarında kullanılan  kullanıcıyla mesajlaşabilme  yeteneği olan  bir bottur.Kısaca yapay zeka diyebiliriz.

Bu yazılıma  sorular sorabilir.İşlerinizi  yaptırabilir ve eğlence amacıyla  konuşabilirsiniz.

Bu  yazılımları teknoloji dünyası çok kullanmaktadır.Çünkü  bu bot sayesinde bazı  insanların gece  yarısı  dahi  işlerinizi görebiliyorsunuz.

Bunlar  sizle  insan  gibi  konuşuyor.Karşınızda  aynı  insan var gibi  işlerinizi yaptırabiliyorsunuz.Örnek olarak  Google  home asistant,Amazon echo…gibi yazılımlardır.

ChatBotlar Ne Yapıyor Ve Nasıl Kullanılıyor?

Mesela havanın,doların durumunu merak ettiniz.Bunların uygulamasını veya sitesini açmadan sadece hava durumu  nasıl,dolar kaç  para  oldu diyerek  bütün bilgilere ulaşabileceksiniz.Başka bir deyişle bu programları sizin kişisel asistanınız olarak görebilirsiniz.

Bu yazılımlar sayesinde  özel işlerinizionlara  sesli  olarak bildirmenizle  herşeyi  kısa bir süre içinde yapacaklardır.Bu  cihazlar  sayesinde herşeyimiz düzenli ve kısa zaman  içinde oluverecektir.

chatbot

chatbot

Bu yazılımlar gerektiğinde  bizleri  uyarabilecek ve gerekli önlemleri  almanızı  sağlayacaktır. Bu yapay zekalar  üzerinde  çoğu  teknoloji sirketi çalışmaktadır.

ChatBotlar Nasıl  Çalışır?

Bu teknolojinin temeli “natural language processing”NLP teknolojisine dayanıyor.Aynı zamanda  ses  yazılımlarıda bulunmaktadır.Chatbotlar kullanıcılar tarafından seslendirilen şeyleri  yorumlayıp onları işleyip Ve  algoritmasında  bulunan  ve istenene  en yakın  şeyi sunar.Bazı yazılımlar aynı karşında sanki insan varmış gibi hissettirebilir.Bazı  chatbotlar söyleyen kişinin şivesine ve yöresine  göre  anlamdıramıyor.Bu yüzden  bazı  cümleleri anlamlandıramaz.Ama günümüz dünyasında teknolojik gelişmeler arttıkça bu robotlarda insanlaşmaya başlayabilecekler.

Chatbot Kullanılan Platformlar

Apple  firmasının Siri’si

Google  firmasının Google Asistanı

Facebook Firmasının Jarvis’i

Microsoft Xiaoice …gibi şirketler  Bu  Chatbotları kullanmaktadır.

Nasıl Chatbot Yapılabilir?

Öncelikle  hangi platformda kullanıldığının  karar  vermeniz  gerekmektedir ve bir tane sunucu  ayarlayıp.Bu bot hangi  görevleri  yapacağına  karar vermelisiniz.Bunlar  yapıldıktan sonra teknik işlere  girilmelidir.

 

Yazarın Yorumu

Günümüzde  çoğu şey dijitalleşmektedir ve bu gün geçtikçe artmaktadır.İnsanlar  teknolojiyi  kullanmayı  çok seviyorlar ve  bazı  firmalar bunu bildiğinden bu işlere  çok yatırım  yapmaktadır.Bugünkü  yazımızda  chatbotları ele  aldık.Gelecekte  herkesin sanal  asistanı olacaktır.Çünkü  Akıllı  telefonlar,Akıllı saat  kullanımı  gün geçtikçe artmaktadır.Bu  botlar  sayesinde işlerimizi  hızlı  yapabiliyoruz.Herşeye tek tıkla ulaşabilmekteyiz.Yakında tek tık değil tek seslenmeyle  her  işimizi  halledebileceğiz. sorular için

www.halilibrahimletechno.com/iletisim

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir