CSHARP(C#)

C# günümüz dünyasında en çok kullanılan  yazılım    dillerindendir.Bu yazılım dili c ve c++ etkileşimi ile oluşmuştur.ayrıca  java dili çok ortak noktaları vardır. Net framework platformu üzerinden nesne yönelimli yazılım dilidir.Yani gerekli bir nesneyi   yerleştirmek ve arkasına kod satırlarını yazarsın ve program  istediğin bir şekilde çalışır.  Microsoft tarafından geliştirilen C#, C++ ve Visual Basic dillerinde yer alan tutarsızlıkları kaldırmak için geliştirilmiş bir dil olmasına rağmen kısa süre içerisinde nesne yönelimli dillerin içinde en gelişmiş programlama dillerinden biri olmayı başarmıştır.

Ayrıca gelişmiş bir derleyicisi bulunmaktadır.ve yazılımcı için  kolay hata tespit etme  yolu vardır.Yazılımcı hatayı tespit etmesi kolaylaşıyor.Ayrıca okulda dahi gösterilen  bir dil olmasından dolayı yardım alma olasılığınız yüksektir.

  .NET Framework Nedir?

 

 .NET Framework  ve C# ayrı kavramlar ve farklı amaçlar için yazılmıştır.C# programlama diliyken .NET Framework onun çalışma ortamıdır.

.Net platformunda kod ilk önce Microsoft Intermediate Language (Microsoft Ara Dili) olarak isimlendirilmiş dosya haline dönüştürülür bu dosya içerisinde derlenen kodların Microsoft’un standart haline getirdiği bir assembly dili haline dönüştürür. Bu ara dil de saklanan dosyalar çalıştırılmak istendiğinde ise CLR adı verilen sistem MSIL kodlarını çalıştırır.

C# İLE NELER YAPILABİLİR?

Konsol Uygulamaları(Console Application)

MS- DOS olarak ifade edilen nesne yönelimli programlamanın yaygınlaşmadığı dönemlerde kullanılan bir arayüz olmuştur. Bu uygulama modelini kullanıcının etkileşim kurması gerekmeyen uygulamalarda basit bir arayüz oluşturmak için kullanılabilir.

 

 

Windows Form Uygulamaları (Ado.Net)

Önceki ilk sayfada menüde Windows form uygulamasını 2 defa tıklatıktan sonra bir sayfa açılacak .

O sayfaya toolbox denen yerden herhangi bir nesne sürükleyeceksen

formun üzerine ve nesneye 2 defa tıklayınca arka tarafına geçeceksin oraya gerekli kod parçacığının arkasına bir kod yazacaksın ve nesne  o koda göre çalışacak.

 

Ayrıca bunla bilgisaray programları ve işletmeler için otomasyon sistemleri oluşturulabilir.

 

 

Web Form Uygulamaları(Asp.net)

Bunla  internet sayfaları yapılabilir.ve E-Ticaret gibi sayfalar için kullanabilirsiniz.

Mobil Programlar

Telefon için gerekli programları yazabilirsiniz.

Evet yazımı fazla  uzatmak istemiyorum. sorular sormak isterseniz http://halilibrahimletechno.com/iletisim/ Bu linkten mail bırakabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir