ELON  MUSK

 

Elon Musk Güney Afrika’nın Pretoria şehrinde 28 Haziran 1971 yılında dünyaya gelmiştir. Baba tarafından Güney Afrikalı, anne tarafından Kanadalıdır. Kendisi SpaceX şirketinin kurucusu ve

Tesla Motors ve PayPal şirketlerinin kurucu ortaklarındandır. 2016 yılının Kasım ayında Forbes’un oluşturduğu “Dünya’nın En Güçlü İnsanları” listesinde 21. Sıraya yerleşmiştir.

2018 yılının Şubat ayında kişisel kazancı 20.8 milyar dolara yükselmiştir ve yine Forbes dergisinde dünyanın en zengin 53. Kişisi olmuştur.

Elon Musk’ın çocukluğu Pretoria’da geçmiştir. 12 yaşında programlamayı kendi kendine öğrenmiştir. 17 yaşına kadar Pretoria’da kalan Musk, 17 yaşında Queen’s Üniversitesinde okumak için Kanada’ya taşınmştır. İki sene sonra Queen’s Üniversitesi’ni bırakıp Pensilvanya Üniversitesi’ne geçmiştir. Burada Wharton Okulundan ekonomi diploması almıştır ve Fen-Edebiyat Fakültesinde fizik bölümünden mezun olmuştur. 1995 senesinde Stanford’da fizik ve malzeme alanında doktorasına başladı ancak girişimcilik yapmak istediği için doktorasını yarıda bırakmıştır.

elon musk

Elon Musk

Elon Musk’ın Kariyeri

Elon Musk kariyer alanında kardeşi Kimbal Musk ile Zip2 projesine başlamıştır. Zip2 projesi ise yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımıdır. 1999 yılında Compaq şirketinin AltaVista birimi Musk kardeşlerin oluşturduğu Zip2 yazılımını 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın almıştır. Zip2 yazılımının satışından sonra 1999 yılının Mart ayında X.com’u kurdu. Bundan sonra Confinity ile birleşti. Confinity ise PayPal adında para transfer hizmetine sahipti. Birleşme meydana geldikten sonra PayPal hizmetine ağırlık verilince 2001 yılında şirketin ismi PayPal olarak değiştirildi. Bu şirket için bir diğer olay ise Musk’ın PayPal’ın Unix tabanlı işletim sistemini Microsoft şirketinin Windows işletim sistemine taşımak istemiş, şirketin üst yönetimi ile anlaşmazlığa düşmüş ve CEO’su olduğu şirketten kendi isteği dışında ayrılmıştır.

Haziran 2002’de Elon Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies kısaca SpaceX şirketini kurmuştur. SpaceX şirketinin amacı roket teknolojisini ilerletmek ve roket fırlatma araçları üretmektir.

4 Haziran 2018 yılında girişim sermayesi firması Founders Fund’dan 20 milyon dolar ekstra yatırım almıştır. SpaceX şirketi 2002 yılından bugüne hızlı bir şekilde büyümüş,

2005 yılında 160 çalışanla başlamış, 2008 yılında 500’ü aşmış, 2010 yılında 1.100, 2012 yılında 1.800 ve 2013 senesinin başlarında 3.000’i geçmiştir. 2013 senesinin Ekim ayı itibariyle toplam 3.800 çalışanı vardı.

Musk kurduğu Tesla Motors şirketinin ortak kurucularından biridir ve ürünlerin tasarımından sorumludur. Musk özellikle kitlesel pazar müşterilerine uygun fiyatlı elektrikli araçlar sağlama stratejisinin sorumlusudur.

Raporlara göre Musk’ın Tesla’da 32% hissesi vardır ve bu hisselerin 29 Mayıs 2013 itibarıyla değeri $12 milyardır

İletişim

 

Kategoriler: Girişimcilik

1 yorum

Mustafa Sivisoglu · 23 Mart 2018 15:00 tarihinde

Elon Musk’un girişimleri gerçekten çok başarılı. Ben de Türkiye’den bir girişim örneği vermek istiyorum. https://preply.com/tr/
Kısaca uluslararası öğretmenler ile öğrencileri buluşturan bir eğitim platformu. Yabancı dil öğrenmek için harika bir online seçenek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir