ENDÜSTRİ 4.0 ‘IN TARİHİ

 

 

Endüstri  4.0 diğer bir adıyla  dördüncü sanayi devrimidir.Almanyada  ortaya çıkmıştır.Bu sanayi devrimiyle imalat gibi geleneksel sanayiyi bilgisaraylaşma yönünde teşvik etme ve yüksek  teknolojiyi kullanma  projesidir.Bu  sanayi devrimindeki amaç uyum kaynak verimliliğini ve ergonominin  hem müşteriler hem de iş-değer sürecinde işlerin entegrasyonunu  sağlamaktır.Sanayi  devrimleri  dörde  bölünür.

İlk sanayi devrimi su ve buhar  gücüyle çalışan üretim mekanizmasıdır.onun ikinci sanayi devrimi  takip etmektedir ikinci sanayi devrimi  elektrik enerjisidir.Üçüncü sanayi devrimi  dijitalleşme yani  bilgisaraylar kullanılmıştır.

Endüstri  4.0  fikri  2011 yılında  Hannover fuarında atılmıştır.Ekim 2012  yılında Robert Bosch GmbH ve Kagermann çalışma grubu oluştururak hazırladıkları dördüncü sanayi devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’nde sundu. 8 Nisan 2013 tarihinde Hannover Fuarı’nda ise çalışma grubu Endüstri 4.0 nihai raporunu sundu.Peki  bu sanayi devrimi bizlere  ne sunuyor?

 

Bu teknolojinin amacı birbirleriyle  haberleşen,sensörlerle  ortamı algılayan ve veri analiziyaparak ihtiyaçları algılayan robotlarla  üretim yapmayı amaçlayan daha hızlı,daha kaliteli ,az maliyetli üretim yapmaktır.

        Bu teknolojinin kötü yanlarıda mevcuttur.Örnek  olarak İnsa gücüne ihtiyaç azalacaktır.İnsanların yaptığı  işleri  robotlar yapacaktır.Bu sadece mavi yakalıları  değil.

     Beyaz yakalıları da çok  etkileyecektir çünkü kodlayabilen robotlar  ve tasarım yapabilen robotlar işleri  devralacaktır.  Bu durum belki de ilerde işşizliğin daha da artmasına  neden  olabilir.

ENDÜSTRİ 4.0 VE GELECEK

Peki  günümüzde bile bir sürü siber saldırı  oluyorken    Bu  süper teknolojileri kim koruyacak.İnsanlar aklını kullanarak değişik bir karar alabiliyorken  riskli bir durumda bu robotlar ne yapacak gibi bu robotların kararlarını etkileyebilen  yeni meslekler  ortaya çıkabilir.

    Kısaca bu teknolojilere  ayak uydurmalıyız.ve çağın gerisinde  gelmemeliyiz.Geleneksel meslekleri bırakıp biraz da  çağın istediğ adamlar  olmalıyız.Yoksa  bu teknolojiler insanları  geçecektir.SANAL PARA(BİTCOİN) NEDİR? NASIL KAZANILIR? www.halilibrahimletechno.com/iletisim

 

endüstri


2 yorum

Yusuf · 26 Ocak 2018 00:11 tarihinde

Güzel bir yazı teşekkürler admin..

kaya Halil İbrahim · 26 Ocak 2018 00:15 tarihinde

Ben size teşekkür ederim bana zaman ayırdığınız için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir