ETHEREUM VE BİTCOİN İLİŞKİSİ

Ethereum’u anlatmadan önce  kripto para (Bitcoin )ile  ilgili yazımı okuyabilirsiniz.http://halilibrahimletechno.com/sanal-para-bitcoin-nedir-nasil-kazanilir/ Bu linke tıklayabilirsiniz.İlk defa 1998 yılında Wei Dai  tarafında ortaya atılmıştır.Kripto para 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto  ve Avustralyalı Craig Wright tarafından Elektronik Nakit Ödeme Sistemi  olarak bir makale yayınlanmıştır.Günümüzde pek çok kripto sanal birimi ortaya çıkmıştır.Genel olarak alt coin adını alırlar.Örnek olarak Litecoin  ,Dash ve Doge Coin sayılabilir.Günümüzde pek çok ülke kendi sanal parasını  yapmaya çalışmaktadır.İlk kez Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında Vitalik Buterin tarafından3-4 kişil bir ekip oluşturulup Ethereum adını verdikleri sanal para  oluşmuştur.Bu sanal para baya kitleye ulaşmıştır.Şimdi gelelim Ethereum nedir?

  Ethereum Vitalik Buterin tarafında  oluşturulmuştur.Bitcoin’in biraz daha gelişmiş halidir.BlockChain mantığı kullanılarak oluşmuştur.Özel bir yazım dili kullanılarak işletim sisteminde  merkezi olmayan yazılımdır.Alt coin yaratılmasına izin veren prokollerdir.Bu sistem 30 Temmuz 2015’de açılmıştır.Kaynağını ETR yani kripto paradan almaktadır.Ethereum wallet  yani ethereum cüzdanı sistem çok yeni olmasından dolayı biraz daha kısıtlıdır.

      Ethereum madenciliği aynı bitcoin mantığıyla aynı çalışır.Bu madencilik eski sistemlerdeki gibi değil.Artık günümüzde ekran kartlarıyla yapılmaktadır.

Evdeki desktop bilgisaraydan  yapılması yeterli değildir.Birde eve sistem kurmak zorunda  kalınması  maliyetleri daha da artırmaktadır.Bu madencilik nasıl yapılır ? Bunun için eve GPU RİG kurulmalıdır. Yani birden  fazla ekran kartı kurulmalıdır.Ama burda günümzde pek  tavsiye edilmez.

Asic Miner denen  özel cihazlar bu iş için ideal olabilir. Ya da Cloud Mining denen sunuculara para yatırarak kar elde edebilirsiniz.Bu sunucular yurt dışında bulunmaktadır.

En güvenilir olan firma şuanlık İzlanda merkezli Genesis Mining denen firmadır.Bu firmayla 1 yıllık kontrak imzalayarak.Paranız günlük olarak hesabınıza yatırılacaktır.Diğer  yazımda   mining nasıl yapılır ve hangi  donanımlara ihtiyacınız var onlardan bahsedeceğim.

ethereum madeni


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir