Günümüz  Hastalıklarından Fomo

 

Yeni çağda  insanlar çok garip hastalıklarla  karşılaşabiliyor. Yeni çağda  bilgisayarların artması  internet’in bulunmasıyla  insanlar  arasında  engellerin kalkması  ve bunların bazı  kötü tarafıda ortaya çıkmıştır. Bazı  değişik hastalıkların ortaya çıkmasını sağlamıştır.Bunlardan  biri  fomo  hastalığıdır. Bu hastalık sosyal medya’nın yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmıştır.Şimdi gelelim bu fomo  nedir ve nasıl  olunur?

Fomo Nedir?

Fomo(Fear of Missing Out)  yani  gelişmeleri  kaçırma  yani  yakında gerçekleşen olayları yakından takip etme  hastalığıdır.Bu kişiler  gelişmeleri kaçırma  korkusu  ve stresi ile  başbaşa kalırlar.Bu kişiler  sürekli sosyal medyada  ne yaptıklarını  paylaşır  gelişmelerin altına  yorum yaparlar ,konum bildirirler,diğer insanların ne yaptığını ,nerede olduklarını  ve sosyal medya”da pazarlama işini yapan bazı ajanslar bu kişileri kullanarak bunu kendileri lehine çevriliyor.Bu hastalığın belirtileri  arasında  elinden telefon   ve tablet gibi  cihazlar düşmez.Eve eve  gidince  hemen  bilgisayar  başına  geçilir ve sosyal  medyada  dolaşılır . Bu hastalığın en büyük nedeni insanların yaşamlarındaki  iş ,ev  koşturmacısının  sonucu ,tembel yaşamdan kaynaklanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan  kişiler  hayatlarından tatminsizlik duymaktadır.Bu kavram ilk 2004 yılında Patrick J.McGinnis tarafından ortaya atılmıştır.Bu hastalığın diğer bir adı da   “sanal uyuşturucu”demişlerdir.Bu hastalık insanın  bilinç kontrolünü bozmaktadır.Bu hastalık en çok  bilgisayarla uğraşan insanları etkilemektedir.

Fomodan Korunmak  İçin Neler Yapmalıyız?

Bu yeni nesil hastalıktan korunmak için teknolojiye biraz ara vermeliyiz.Farklı hobiler bulup onlara yönelmeliyiz doğa ile iç içe  olmalıyız.Arkadaşlarımızla ve ailemizle zaman geçirmeliyiz.

Şimdi gelelim  sosyal medyanın  Bizlere  verdiği  zarara bu zararlar bizde ne gibi  etkiler bırakıyor neden  bu zararlara uğruyoruz? Şimdi açıklamaya başlayalım çünkü bu zararlardan bir tanesi  fomodur.

Sosyal Medya Faydaları Nelerdir?

  • Sosyal medyada insanlar kendileri gibi olan insanları  bulmayı sağlar.
  • Dünyada ve ülkesinde olup bitenin farkına varmaya sağlar.
  • Çabuk İletişim kurma becerisini geliştirir.
  • Ödevler ve dersler hakkında bilgiyi bulmayı sağlar.
  • İş olanaklarını artırır.

 

 

 

Sosyal Medya Zararları Nelerdir?

 

  • Yalan haberler çok çabuk yayılır.
  • Kandırılma ve yalancılık yapan bir sürü insan bulunur.
  • Kimlik oluşumuna olumsuz etki yapar.
  • Konuşmayan sadece yazan  bireyler  oluşabilir.
  • Toplumdan uzaklaştırır ve yalnızlaştırır.

 

Kategoriler: Trendler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir