İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE 5G

 

    İletişim Teknolojileri yıllar geçtikçe  değişiyor ve  gelişiyor İlk olarak GSM  ile başlayan bu teknolojiler yıllar geçtikçe ve geliştikçe 2G, 3G,4G ve  son olarak 5G çıkmıştır.

       Kablosuz iletişim teknolojileri  gittikçe günümüz  trendlerine uygun olarak  gelişmektedir.ama  ülkemizde  hala 3G kullanıyoruz.Ve daha yeni 4G ye geçmeye başladık.  4G kullanımın artması için bütün firmalar çalışmalar yapmaktadır.  Şimdi  gelelim 5G nedir?

       5G 4Gnin gelişmiş  hali  olan bir iletişim teknolojisidir.5G yani yeni trendlere uygun olarak güncel bir teknolojisidir.Evet gelelim 5G bizlere neler  sunuyor ve diğer teknolojilerden farkı nedir? 5G hız olarak diğer teknolojilerden ayrılmaktadır.Örneğin kullandığımız 3G hız olarak sanayide  28 megabit hızındadır. 4G de hız olarak 100 megabit sunuyor.

      5G 1000 megabitin üzerinde  bir hıza sahiptir.5G de amaç eski teknolojilerin yarattığı bağlantı sorununu ortadan kaldırmaktadır.5G az güç tüketiyor diyebiliriz.İletişim teknolojileri her 10 yılda bir yeni teknoloji ile karşımıza çıkıyor diyebiliriz. 5G tarafında bir diğer iyileştirme, sorunsuz bağlantı olacak.

         5G ile 500km/saate kadar 1 ms kullanıcı desteği sunulurken, kilometre başına 1 milyon cihaz desteklenecek.Şuan 5G’yi Ericsson geliştirmeye devam ediyor.Pek çok ülke  5G’yi destekliyor.

           Alcatel-Lucent‘i satın alan Nokia, Samsung ve daha bildiğimiz pek çok büyük marka 5G‘nin gelişimini destekliyor.peki bu çalışma nasıl  başladı.

       Nisan 2008 NASA makineler arası iletişim için yeni bir mobil ağ geliştirdi. Ağustos 2012 ‘de New York Üniversitesi NYU WIRELESS iminde bir araştırma merkezi kullanıldı.

İngiliz hükümetinin desteğiyle Surrey  Üniversitesinde 5G geliştirdiler.

           12 Mayıs 2013 Samsung ilk 5G sistemini kurdu.1 Ekim 2013’te Japonya 5G’ye geçti.Fransa Ocak 2015 de test etmeye başladı.Türkiye bu teknolojiye 2020 yılında geçebilecektir.Geçen sene ocak ayında Ericsson bu teknolojiyi Türkiyede test etmiştir.

 

İletişim teknolojileri

YAZARIN YORUMU

Evet Türkiye  daha yeni 4G’ye  geçmeye başlamıştır.5G  için çalışmalar var. Dünya  üzerinde hatta Japonya bu teknolojiyi kullanıyor.Bencede 2020 yılından aşağı bu teknolojiye geçemeyiz.Çünkü daha 4G’ye yeni kullanılmaya başlandı ve  bütün altyapılar 4G’ye  göre ayarlandı.Ve altyapıyı 5G’ye uyarlamak için  zamana ihtiyacımız var.Bu teknolojinin gelmesiyle 1Gb bir dosya için saatlerce  beklememiz gerekmeyecek sorular için http://halilibrahimletechno.com/iletisim/


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir