KUANTUM BİLGİSAYAR NEDİR?

Kuantum Nedir?

Üst düzeyde  düşünme biçimidir. Kuantum atom ve atomaltı seviyelerde bulunan maddelerin  hareketlerini inceleyen bilim dalıdır.Böylece maddelerin hareketlerini  incelemeyi kapsar.

Kuantum Bilgisayar Nedir?

Bu kuantum bilgisayar veriyi kuantum mekaniğine göre çalışır. Kuantum hesaplamaları ilk ortaya atan kişiler  Yuri Manin ve Richard Feynman  tarafından  80’lerin sonunda  ortaya atılmıştır.Bu  bilgisayarla inanılmaz  işler  başarılabilir.Bu bilgisayarlar evdeki  bilgisayaralara  göre  100 milyon kata  kadar  çok hızlıdır.Yani bir işlemi saniyeler  içinde  yapabiliriz.Bu bilgisayaralar  kullanılana programlarla  ne kadar  uyumlu olursa işler  o kadar çabuk  biter.

Bu bilgisayarları  evde kullanamayız  çünkü grafik işlemleri yapacak düzeyde  değil.Daha  çok hesaplama  üzerine işler yapmaktadır.

Kuantum Bilgisayar Nasıl İşlemektedir?

Bu bilgisayarın işleyişini ilk olarak İngiliz Fizikçi David Deutsch tarafından  önerildi.Bir tane hesaplama zinciri oluşturarak ona Qubit (Kubit) adını  verdi. Ardından bazı  algoritmalar ve  mantıksal işlemler  gerçekleştirerek .İşleyişini sundu.Kubitler  ise bu  verileri  iletim  aşamasında yer almaktadır.Günümüzde  bu  üst düzey  bilgisayarı yapmak için çok deney  yapılmıştır.Bu bilgisayarı diğer  bilgisayarlardan  en önemli özellik bilgi depolama şekilleri çok farklıdır.normal bilgisayar 0 ve 1’lerle bilgi depolarken bu  bilgisayar süperpozisyon adını verdiği ilkeye dayanır. Bit yerinede  Kubit(Qubit) adı  verilir.

kuantum bilgisayar

Kuantum Bilgisayar

Kubit Mantığı (Qubit Logic)

Q-bitler atom altı parçaçık denen elektrotların süper pozisyon denen özelliği kullanılmıştır.  Kubit’in normal bitler  gibi iki durumu vardır 0 ve  1’dir. Bununla birlikte  süper pozisyon ilkesinin sebep olduğu  bunları birleştirerek elde edilebilecek değerleri almamızı sağlar ve  bunun  sayesinde aynı anda  bütün bu hallerde olabilme  ihtimali vardır.Bununla birlikte  kuantum bilgisayar’ın  bilgisayar gücüne ve ram’e ihtiyacı yoktur.Bu kubitlerdeki herhangi bir değişim  meydan geldiğinde diğer parçacıkların da durumunda  bir değişim meydana gelir İşte diğer bilgisayarlardan  böyle sıyrılabilir.

Kuantum Bilgisayarın İşlem Gücü Ne Kadardır?

Bu bilgisayarın işlem gücü  300 Q-bit diye varsayalım bunun  üzerine 2 üzeri 300 normal bite ihtiyaç vardır. Bu  sayıda  yaklaşık 2.04000 ve arkasında doksan tane sıfır  bulunmaktadır.   .Normal  bir bilgisayardan ne kadar güçlü ve hızlı olduğunu  görebiliyoruz.Bu  kuantum bilgisayarda  en önde  gelen  ülke japonya’dır.IBM firmasının kuantum bilgisayarı  bulunmaktadır.

YAZARIN YORUMU

Bu bilgisayarlar  günümüz  dünyasını değil ama gelecekte  çok  kullanılacak bir teknoloji  olabilme ihtimali vardır.bu  bilgisayarlar sayesinde gelecekte  hack işlemleri  falan hızlı  olabilecektir.Bu teknoloji için günümüzde hala çalışmalar ve deneyler  sürmektedir.Bu makineler  aşırı güçlü ve hızlı olmasından  dolayı  insanı  cezbediyor  acaba bu makineyle  neler  yapılacağını  tahmin bile edemiyorum.Sorular için

İletişim

 

Kategoriler: Teknoloji

1 yorum

Kerem · 30 Mart 2018 02:12 tarihinde

Sayfanız çok güzel bilgiler veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir