Microsoft’un İşletim Sistemleri

 

 

     Windows Microsoft’un geliştirdiği  dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemidir. Windows kelimesi ilk 1983 yılında kullanıldı.Bu tarihte beta sürümü çıkarıldı.Ancak kullanıcılar için  20 Kasım 1985 yılında kullanıldı.Windows Microsoft tarafından üretilen işletim sistemine denir.En büyük özelliği kolay öğreniliyor olmasıdır. En önemli özelliği kullanışlı grafik arayüzleri, görsel iletiler kullanır. Programları çalıştırmak, komut vermek gibi işlemler yapılabilen, hızlı işlem gerçekleştirebilme kolaylığı sağlamasıyla da tanınır.Windows’un tarihine bir göz atalım.

Windows 1.0

 

İlk olarak 20 Kasım 1985 yılında Windows 1.0 çıkmıştır.Ancak satış açışından pek başarılı olamamıştır.Çünkü yeterli  görülmemiştir. Notepad, paint,writer… gibi programlar kullanılmıştır.

 Windows 2.0

Kasım 1987’de Windows 2.0 çıkmıştır. Windows 1.0’ın üzerine geliştirilmiştir.Bu sürümle beraber Excel  ve Word programları kullanılmıştır.Mac Os X benzerliği nedeniyle Apple Ve Hp’nin açtığı davalarla uğraşmıştır.

 Windows 3.0

22 Mayıs 1990 yılında  çıkarılmıştır.Bu sürümde bilgisayar oyunlarının çıktığı ilk işletim sistemi özelliği bulunmaktadır.Ve kullanıcılar tarafından beğenilmiş ve satışı diğer işletim sistemlerine göre iyidir.

Windows 95

24 Ağustos 1995 yılında çıkarılmıştır.Yapılan ilk 32 bitlik Windows sürümüdür.Başlat  Menüsü ve İnternet Explorer özelliği gelmiştir.Bu kullanıcılara aşırı kolaylık sağlamıştır ve tercih sebebi olmuştur.Yayınlandığı  yıldan dolayı 95 denmiştir.

Windows 98

  25 Haziran 1998 yılında çıkmıştır.Bu sürümde internet hizmeti gelişmiş ve kullanımı kolaylaşmıştır.Hızlı başlatma özelliği eklenmiştir.ve dışarıdan aygıt bağlanmıştır.Tv seyretme özelliği sunulmuştur.

Windows ME

Diğer adıyla Windows Millenium Edition 24 Eylül 2000 yılında çıkarılmıştır.Bu işletim sistemi hiç beğenilmemiştir.Ama kullanıcılara geri yükleme maker ve media player programları kullanılmaya başlanmıştır.

Windows XP

25 Ekim 2001 yılında  üretilmiştir.Kişisel bilgisayarlar dışında sunucular içinde kullanılmıştır.En iyi işletim sistemi olarak görülmektedir.Çünkü sahte programları engellemiştir.Uzaktan erişim ve Kullanıcı hesapları gibi özellikler sağlamıştır.

Windows Vista

30 Ocak 2007 benim ilk  kullandığım işletim sistemiydi  kendisini hiç beğenmemiştim.Herşeyde sorun çıkarıyordu.Aero adında arayüz kullanılmıştır.Kenar çubuğu kullanılmıştır.

Windows 7

25 Ekim 2009’de çıkarılmıştır.Bence Windows 7 harika bir işletim sistemiydi.Çünkü  açığı az ve kullanımı kolaydı ve her programla uyumluydu bu yüzden  hala bu işletim sistemini severim.

Windows 8

26 Ekim 2012 yılında çıkarılmıştır.Çok  değişik bir arayüzü vardır ve akıllı  telefonlar için tasarlanmıştır.Mağaza uygulaması vardır ve  başlat menüsü yoktur.

Windows 8.1

Microsoft 26 Ekim 2012 yılında çıkarmıştır.Windows 8 in eksiklerini çıkarmak için üretilmiştir.Başlat menüsü tekrar kullanılmıştır.

Windows 10

Microsoft 1 Ekim 2014 yılında çıkarmıştır.En son sürümdür.Metro arayüzü  vardır.Yenilikleri vardır.En gelişmiş sistemdir.Cortana,Microsoft Edge gibi yeniliklerle gelmiştir.http://halilibrahimletechno.com/iletisim/

Microsoft İşletim Sistemleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir