PHANTOM ALGORİTMASI

Phantom algoritması  kullanıcı davranışları ve  içerik kalitesine  bakar.

Bu algoritma siteye  gelen kullanıcıların  davranışlarını takip ederek  Sitenin kalitesini  artırmak amacıyla iş yapmaktadır.Bu algoritma gelişmesi  durumunda reklam ve içerik durumuna bakış açısı değişecektir.İçerik İle Reklam oranını dengelenmesi sağlanmak istenecektir.

PHANTOM ALGORİTMASI GÜNCELLEMELERİ

Googleda algoritmalar  güncellendikçe .Yeni değişimler  ortaya  çıkmaktadır.Bu değişiklerden haberi olmayan  siteler çok kötü  geri dönüşler  alabilmektedir.

Bu algoritmalar belli  zamanlarda  değişikler  yaparak  webmasterları ve siteleri  zor durumda  bırakmaktadır.Bunun için bu değişikleri öğrenmemiz lazımdır.Şimdi google ne zaman değişiklik  yaptığı tarihlere bir göz atalım.

 

Phantom google tarafından ilk defa mayıs 2013’te  çıkmıştır Phantom 2 Mayıs/Haziran 2015 yılında Phantom Kasım 2015  Phantom 4 Haziran /Temmuz 2016  tarihlerinde çıkmıştır Phantom 5 ne zaman çıkacağı  google tarafından  yayınlanmamıştır.

Phantom Algoritması

Google Algoritması

 

PHANTOM 4 NELERİ ETKİLEMİŞTİR?

Bir web sayfasını iyi yapan çok iyi olması  gereken kalitedir.Ayrıca kullanıcı davranışı ve altyapı  bir arada alınmasıdır.Birinin iyi olması  yetmemektedir.O yüzden İçerik ve kullanıcı davranışlarını  kaliteli bir site için gereklidir.

Phantom 4 ile birlikte Reklamların nasıl yerleşmesi gerektiği ve reklamın içeriği  kaplamaması  gerekmektedir.

Çünkü her yeri reklam olan bir site kullanıcıda  bir güven oluşturmamaktadır.Anahtar kelimelerin  Sitemizle ve içeriklerimizle  uygun olması gerekmektedir.

Eğer sitenizde uyumsuz anahtar kelimeler varsa  google bunları iyi değerlendirmiyor.Sitenizde kullanıcının ilgisini çekmeyen  müzikler ve sesler kendi kendine oynamaya başlarsa bunlara phantom

gereken cezayı  kesmektedir.Eğer sitenizde çok sayıda  404 hatası  varsa bunlarda phantom  tarafından kötü  değerlendirebilir.Bunlar  Phantom 4 ile daha çok gelişmiştir.

PHANTOM 5 İLE BEKLENENLER

Phantom 5 ile  kaliteli içeriğe daha fazla odaklanacaktır.Url tabanlı  güncelleme  söz konusu  olabilecektir.Anahtar kelimeleri kısa olan siteler çok etkilenecektir.Kullanıcı değerlendirmeleri çok önemli  olacaktır.

PHANTOMDAN ETKİLENMEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  • İçeriklerimizi  kaliteli  ve özgün yapmalıyız
  • Kullanıcı davranışlarını iyi  değerlendirmemiz gerekmektedir.
  • Site altyapısını iyi olmalıdır.Yoksa yavaş açılan bir siteyi kimse sevmez.
  • Mobil uyumlu olmalıdır.
  • Sosyal medya etkin kullanımı gerekmektedir
  • Reklamlar çok göz önünde olamamalıdır.
  • Sayfanın tasarımı iyi olmalıdır.
  • Reklamlar  kendi  kendine  açılmasını engellenmesi lazım.
  • 404 sayfaları  düzeltilmeli.
  • Görselleri  iyi seçmek lazımdır.

 

 

 


2 yorum

Yunus · 27 Mart 2018 03:28 tarihinde

Sayfanız harika

Harun · 18 Nisan 2018 10:46 tarihinde

Kısa ve öz bilgi olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir