SANAL GERÇEKLİK  NEDİR?

 

Sanal Gerçeklik en basit tabirle gerçek dünyadaki bir kişiyi istediği herhangi bir sanal dünyaya yerleştirmesidir. İnsanlar gündelik hayatlarından sıkılıp 1 saat kadarda olsa eğlenmek artık sanal gerçeklikle mümkün olmuştur.

Sanal Gerçeklik araçları temelde birkaç parçadan oluşmaktadır. Bunlar gözlük, silah, oyuncunun gerçek dünyada sabit durabilmesi sağlayan ve içinde bulunduğunuz sanal dünyada hareket edebilmeniz için bir platformdur. Bu ekipmanlarla birlikte sanal dünyada kontrol sizde olmuş olur. Ayrıca içinde bulunduğunuz ortamın gerçekliği artmış oluyor.

Bu ekipmanlar sadece oyun oynamak için oluşturulmamıştır. Sanal Gerçeklik oyun dünyasında olduğu kullanıldığı gibi normal hayatımızda da kullanılıyor. Örneğin işten gelen biri telefonundan vakit geçirmek istiyor ancak kolunu kaldırmaya hali yok. Piyasada satılan VR ürünlerinden (Samsung, Xiaomi Mi gibi) bir tanesine sahipse telefonunu aldığı sanal gerçeklik gözlüğüne takıp sevdiği filmi yattığı yerden rahatlıkla izleme fırsatına sahip olacaktır.

Sanal Gerçeklik

SANAL GERÇEKLİK

SANAL GERÇEKLİĞİN KULLANIM ALANLARI

Genel anlamda teknoloji geliştikçe Sanal Gerçeklik’te aynı oranda gelişmeye devam etmektedir. Söylediğim bu teknoloji hayatın her alanında yaygınlaşmaya devam ediyor. Örnek olarak birkaç tane alandan saymaya başlarsak;

Sağlıkta; Cerrah adaylarının bir kadavra üzerinde değilde, sanal ortamda bir hastanın üzerinde eğitim yaptığını düşünün.

Eğitimde; Kalabalık bir konferansta sunum yapacağınızı farz edin. Sanal dünyada işiniz çok kolay olacaktır çünkü ayarladığınız dünyada pratik yapmak size çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Seyahat; Yazın tatil yapmak istediğinizde kalacağınız oteli önceden görme şansınız var. Üstelik 360 derece.

Mimarlık ve İnşaatta; Yakın gelecekte mimarlar ofislerinde kağıt üzerinde planlama yapmayacaklar sanal dünyanın içine girip dizaynları gerçek ortamda yapar gibi yapacaklar.

Kültür ve Turizmde; İnsanlar veya öğrencileri gezi amaçlı şehirlerarası yolculuk yaptıklarında gezmek istedikleri şehri veya müzeyi sanal dünyada 360 derece görmek imkanına sahip olacaklar.

Sanal Gerçeklik yukarıda saydıklarım gibi daha birçok alanda bizlere yardım sağlar. Her güzel bir şeyin aynı zamanda zararları da mevcuttur. Bir tıkla içine girebileceğimiz bu sanal dünya aslında bizi yalnızlaştırıyor. Arka arka kullanımlarında insanda görme bozukluklarına ve psikolojik bozukluklara yol açar. Çok fazla kullanımını tavsiye etmem. Aynı zamanda sanal gerçeklikte kullanılan mercek yoğunluğundan dolayı çok fazla kullanılırsa yüksek şiddette baş ağrısı yapar.

İletişim

Kategoriler: Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir