YAPAY ZEKA NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

 

‘Yapay Zeka’ insanlar gibi yetenekleri  olan  makinelerdir.Diğer bir deyişle Bilgisaray algoritması kullanarak insan zekasının özelliklerini almasıdır.Yapay zekanın  tarihi  1900’lü yılların başında  bilim-kurgu kitaplarında  görülmesidir.İlk realist yaklaşım 1943 yılında Alan Turing tarafından  yapılmış  olması ama asıl sorun şu ki Makineler düşünebilir mi düşünemez mi?Aslında bilgisaray ile ilgili çalışmaların ilk örnekleri sayılabilir.Diğer rivayet ise şudur.İngilizler  Almanların gizli mesajlarını anlamak istiyorlardır.ve bunun için Enigma makinesini çözmek için yapılan çalışmalardır. Turing bu işe kripto çözücü olarak başlar.Bu çalışmalardan ortaya çıkan Turing makinesidir.Bu olaydan sonra  bilgisaray alanını  çok hareketlendirmiştir.Microsoft ,IBM gibi  firmalar bilgisaray üretmeye başlamıştır.İlk defa yapay zeka kavramı John McCarthy tarafından 1955 yılında Dortmouth Kolejinde kazandırılmıştır.   Daha sonra  yapar zeka ile çalışmalar başlamıştır.Daha sonra yapay sinir ağları ile ilgili  çalışmalar başlamıştır.Yapay zekayı sakına bilgisaray bilimi ile sınırlamayın çünkü  bu yapay zeka matematik, biyoloji, psikoloji, felsefe gibi bilim dallarındaki  çalışmalarla  ortaya çıkmıştır.

Yapay zeka nasıl yapılır?

       Günümüzde yapay zeka sağlıkta,iletişim teknolojilerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Yapay sinir ağları nasıl yapılır. Bu yüksek teknolojiler için bir ekip kurulur.ve yapay zekanın amacı belirlenir ve kodlanmaya başlar.ve sonra yapay zekaya hersey öğretilir bir insan gibi nasıl cevaplar vermesi öğretilir. Ve aşağıdaki  aşamalar  başlar. Ve aşağıdaki aşamaların en az 2 sine cevap veriyorsa   yapay zekadan bahsedilir.

  • Bilgi
  • Nedenlendirme
  • Sorun çözme
  • Algılama
  • Öğrenme
  • Planlama
  • Yapay zeka nerelerde  kullanılır?

Akıllı ev sistemleri,oyunlar,Güvenlik sistemleri,Sohbet ve destek botları,Akıllı arabalar,Sanal asistanlar gibi  yerlerde kullanılır.

 

yapay zeka

Yazarın Yorumu

     Evet  günümüzde  bu teknoloji  çok yaygınlaştı.En bilineni Sofia  Sofia’ya vatandaşlık verildi.Sofia  Bir dergide bir manken gibi pozlar verdi.Ve   Sofia yakında Türkiyeye gelecek ve semineri varmış ve görüyoruz ki yapay zekalar  çok ilerledi.Ve  yapay zekalar gelecekte vazgeçilmez olacaklar onları görünce şaşırmayacağız.çünkü aramızda olacaklar bizim gibi  göreceğiz.Yapay sinir ağları insanları  geçebilir  diye bir teori var.Gelecekte akıllı arabalar, evler akıllı  bir sürü şey  çıkabilme olasılığı varken.Araştırma yaparken görmüştüm.Açık kaynak kodlu  yapay zekalar varmış.Bulabilirsem  bende sayfamda paylaşacağım dünya bu teknolojilerle  uğraşıyor ve sürekli bilgilerini   güncelliyorlar.Ve dünyadan geri kalmamamız lazım. Sorular için http://halilibrahimletechno.com/iletisim/ bu linke tıklayın yeter.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir